Drukuj

Śmiertelny wypadek w Lisiej Sztolni w Wałbrzychu

Slaworow. Opublikowano w Wiadomości

Tragicznie skończyła się dla dwóch mężczyzn wyprawa po złom do Lisiej Sztolni przy ul. Reja w Wałbrzychu. Obaj śmiertelnie zatruli się tlenkiem węgla.

Dwóch mężczyzn w wieku 28 i 46 lat udało się do Lisiej Sztolni prawdopodobnie w celach wyszabrowania znajdującego się tam złomu. W sztolni jednak nagromadził się telenek węgla, który stał się przyczyną ich śmierci. Ich ciała zostały znalezione wczoraj wieczorem po poszukiwaniach, w których brała udział wyspecjalizowana ekipa straży pożarnej.

Lisia Sztolnia została zbudowana w latach 1791 - 1794 przez gwarectwo kopalni Fuchs jako sztolnia transportowa, w której węgiel przewożono łodziami. Taki system transportu przetrwał do 1854 roku, gdy wyrobisko osuszono i wprowadzono wydajniejszą trakcję konną. W 1867 roku sztolnię zamknieto i zaślepiono, ponieważ z racji przejścia kopalni na eksploatację coraz głebszymi szybami nie była już potrzebna.

Od czasu do czasu pojawiały się plany udostępnienia jej jako sztolni turystycznej, jednak na przeszkodzie stały właśnie problemy z prawidłową wentylacją wyrobiska, w którym gromadzi się tlenek węgla.