Drukuj

Wielka Brytania likwiduje podziemne kopalnie węgla

Slaworow. Opublikowano w Wiadomości

Do końca 2015 roku w Anglii ma być czynna tylko jedna głębinowa kopalnia węgla. Pozostałe zostaną zlikwidowane. Pracę straci 1300 osób.

Jak podaje PAP, największa spółka górnicza w Anglii - UK Coal - zamierza do końca 2015 roku utrzymywać w ruchu tylko jedną kopalnię węgla - Hatfield w okolicach Doncaster. Pozostałe - Thoresby w Nottinghamshire i Kellingley w Yorkshire zostaną zamknięte. Ich likwidacja ma nastąpić w najbliższym czasie, chyba że UK Coal wynegocjuje z rządem i firmami prywatnymi pakiet ratunkowy, opiewający na 20 mln funtów. Pakiet miałby umożliwić utrzymanie sześciu kopalni odkrywkowych i ich sprzedaż.

Spółka twierdzi, że kopalnie są nierentowne - nie wytrzymują konkurencji z importowanym węglem. Do 2015 roku jedyną czynną podziemną kopalnią węgla będzie Hatfield, która znajduje się pod zarządem pracowniczym.

W szczytowym okresie rozwoju górnictwa węgla, w Wielkiej Brytanii czynnych było około tysiąca kopalń (I połowa XX wieku). Od lat rola węgla w produkcji energii elektrycznej na Wyspach systematycznie spada. Obecnie wynosi około 40 procent. Węgiel utracił swoją pozycję na rzecz energii jądrowej i źródeł odnawialnych.